Zeteplenie zvúntra? – Nebezpečný experiment

Zateplenie zvnútra? Nebezpečný experiment

Na Slovensku je po rôznych zázračných kozmických náteroch, nový nebezpečný trend – zateplenie bytov z vnútornej strany. Vnútorná tepelná izolácia sa odporúča len v prípade, keď nie je žiadna iná možnosť zlepšenia tepelno-technických vlastností domu. Takéto riešenie je technicky oveľa náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Existuje však minimálne 5 dôvodov prečo to NEROBIŤ.
1/ Zateplenie obvodového plášťa a strechy má, okrem tepelnoizolačnej aj ochrannú funkciu. Medzi najčastejšie poruchy bytových domov, aj vďaka zanedbanej údržbe, patrí korózia kovových súčastí budov, trhliny v obvodových stenách, zatekanie do stykov a priesaky cez panelovú hmotu. Už dávno dožili aj strechy, ktoré bolo treba už viackrát opravovať. Všetky tieto poruchy skracujú životnosť domov. Vonkajšia izolácia tieto poruchy prekrýva, takže okrem iného predlžuje životnosť bytového domu. Keď zateplíte dom zvnútra vonkajšia stena vplyvom počasia rozpadáva ďalej.
2/ Slovo zateplenie nevystihuje celkom presne proces významnej obnovy bytového domu. Správnejšia je definícia –  zlepšenie tepelnoizolačných vlastností bytového domu. Pri zateplení totiž automaticky myslíme iba na zimu, treba si však uvedomiť, že vonkajšia izolácia spríjemňuje život v „paneláku“ aj lete. V zime nedovolí, aby sa obvodové steny príliš vychladli, v lete naopak zabráni ich prehriatiu a celoročne zabezpečuje vyrovnanejšiu tepelnú pohodu. Pri tepelnej izolácii zvnútra sa znižuje akumulačná schopnosť steny, ktorá v zime akumuluje teplo počas dňa a naopak v lete chladne počas noci. Zateplením zvnútra sa vystavíte riziku väčších tepelných výkyvov v byte aj zvýšenej vlhkosti. Vnútorne zaizolované miestnosti sa rýchlejšie zohrejú, no netreba zabúdať, že aj rýchlo vychladnú.
3/ Ďalším problémom zateplenia zvnútra sú tepelné mosty na podlahách a stropoch bytov. Kým z vonkajšej strany rovnomerne zaizolujete celú stenu, zvnútra vám ostávajú nezaizolované podlahy a stropy. Práve časti stropu najbližšie k obvodovej stene budú ideálnym miestom na tvorbu plesní. Viditeľným miestom. Tých neviditeľných bude oveľa viac. Netreba zabudnúť ani na to, že cez tieto tepelné mosty vám uniká z bytu teplo, takže miera šetrenia energie je oproti vonkajšej izolácii nižšia.
4/ Pri zateplení zvnútra sa teplota v pôvodnej konštrukcii zníži a nulová teplota sa presúva k vnútornému povrchu konštrukcie. Tento jav spôsobí v zimných mesiacoch posunutie rosného bodu smerom do interiéru. Kondenzovaná para, vlhkosť sa zráža na vnútornej stene obvodového plášťa, vo vašom byte, vytvára ideálne prostredie na  vznik plesní pod vnútornou izoláciou.
5/ Poďme si predstaviť ako vyzerá vnútorné zateplenie v praxi: na obvodové steny nalepíte osem až 10 centimetrový izolačný materiál. Zmestí sa vám aj pod radiátory? Ak nie, čo urobíte? Posuniete radiátor smerom do izby? Mali by ste, lebo keď nezaizolujete všade, tak vytvárate tepelné mosty.
Zvládli ste, máte steny zvnútra prekryté? Teraz skúste na túto stenu zavesiť napríklad obraz. Najprv prevŕtate prácne nalepený izolačný materiál. Tadiaľ sa vám bude v budúcnosti dostávať vlhkosť za izoláciu a tvoriť pleseň.  Akú dlhú skrutku potrebujete na ktorú zavesíte ten obraz? Minimálne 15 cm. Nech sa páči.
Aj na tomto príklade vidno, že vnútorné zateplenie dokáže nesmierne skomplikovať bežne činnosti. Ako by ste napríklad na takúto stenu zavesili poličku s nosnosťou 30 kg? A ešte drobnosť – budete neustále kontrolovať svoje deti, aby sa nevŕtali v tom poddajnom polystyréne či minerálnej vlne prstami, perom, ceruzkou či inými predmetmi? A budete si dávať aj vy neustále pozor, aby ste do tej steny ničím neudreli. Lebo ak áno, ostanú tam trvalé diery.zdroj: www.akonato.org